
Noormarkun Makkarakosken silta meni remonttiin viikko sitten. Remontissa sillan puinen kulutuspinta uusitaan. Sillan kansi on uusittu viimeksi noin 14 vuotta sitten.
– Sillan ajourissa on noin 45–50 millimetriä kulumaa, jonka vuoksi sillan kansi vaihdetaan, kertoo Ahlströmin huoltopäällikkö Pekka Laine.
Vanha sillan kansi puretaan ja uuteen kanteen käytetään 50×150 kyllästettyä puutavaraa syrjällään. Siltaan menee puutavaraa arviolta noin 3000 metriä. Rakennustyön suorittaa noormarkkulainen Niepar Oy.
– Tämä on raakaa ja puhdasta rakentamista. Puut kiinnitetään toisiinsa ja aluspuihin käsin naulaamalla. Vajaa puolet sillasta on jo tehty, kertoo Hannu Nieminen Niepar Oy:stä.
Sillan remontin yhteydessä myös sillan kaiteet maalataan, joten silta on poissa käytöstä muutamia viikkoja. Siltaa pitkin pääsee kulkemaan taas touko-kesäkuun vaihteessa.