Pelastajat juuttuivat hankeen Pomarkussa

Sairauskohtauksen saaneen henkilön pelastaminen hiihtoladulta osoittautui äärimmäisen vaikeaksi tehtäväksi viime sunnuntaina Pomarkun Isollanevalla. Kesti toista tuntia, ennen kuin potilas saatiin tien varteen reilun kilometrin päästä hiihtoladulta.

Potilas oli valtatie 23:lta Katajamäen laavulle johtavan ladun varressa. Pelastushenkilöstö pääsi paikalle vain tarpomalla umpihangessa, ja kesti pitkään ennen kuin potilas saatiin mönkijällä tuotua pois maastosta.

Satakunnan Pelastuslaitoksen palomestari Toni-Pekka Kuusniemi kertoo, että ensihoitoyksikkö oli kutsuttu paikalle, ja se pyysi kantoapua Pomarkun VPK:lta. Paikalle hälytettiin lisää voimia, koska kohde oli kaukana ja hankalassa maastossa. Apu pyydettiin Kankaanpäästä ja Noormarkusta. Hoitohenkilöstöä ja -välineistöä saatiin paikalle vain kantamalla.

Lue lisää Uutisluotsin printtilehdestä!