
Sairauskohtauksen saaneen henkilön pelastaminen hiihtoladulta osoittautui äärimmäisen vaikeaksi tehtäväksi viime sunnuntaina Pomarkun Isollanevalla. Kesti toista tuntia, ennen kuin potilas saatiin tien varteen reilun kilometrin päästä hiihtoladulta.
Potilas oli valtatie 23:lta Katajamäen laavulle johtavan ladun varressa. Pelastushenkilöstö pääsi paikalle vain tarpomalla umpihangessa, ja kesti pitkään ennen kuin potilas saatiin mönkijällä tuotua pois maastosta.
Satakunnan Pelastuslaitoksen palomestari Toni-Pekka Kuusniemi kertoo, että ensihoitoyksikkö oli kutsuttu paikalle, ja se pyysi kantoapua Pomarkun VPK:lta. Paikalle hälytettiin lisää voimia, koska kohde oli kaukana ja hankalassa maastossa. Apu pyydettiin Kankaanpäästä ja Noormarkusta. Hoitohenkilöstöä ja -välineistöä saatiin paikalle vain kantamalla.
Lue lisää Uutisluotsin printtilehdestä!