Reposaarelaisille talkoot ovat elämäntapa

Reposaaren rantoja siivottiin talkoilla keväällä. Kuva Tauno Östervik.

Reposaaren takarannalla kävijät saavat nauttia upeista merimaisemista ja syödä eväitään mukavasti penkeillä istuen. Tänä kesänä rantaan on ilmestynyt monta uutta penkkiä ja yksi kokonainen pöytäryhmäkin. 

Tukevista lankuista tehdyt penkit ja pöydät ovat aidon, reposaarelaisen talkoohengen tulosta. Heikki Loimupalo ja Mauri Tall ovat kahdestaan rakentaneet yhteensä kuusi penkkiä ja yhden pöytäryhmän. Lisäksi he ovat korjanneet Lontoon uimarannan ja Santunrannan pöytäryhmiä.

Miehet ovat urakoineet penkkejä Heikin paattisuulissa. Reposaari-yhdistys on kustantanut materiaalit.

Heikin ja Maurin mukaan vanhanajan talkoohenki elää Reposaaressa vahvana. 

– Me emme suinkaan ole ainoita talkoolaisia, vaan lähes kaikki tällä saarella osallistuvat talkoisiin aina kun voivat. Talkoilu on täällä elämäntapa, Heikki ja Mauri huomauttavat.

Lue koko juttu Uutisluotsista 8.7.